Jakými způsoby se šíří teplo?

1. Sálavé teplo

Přisedneme-li k roztopeným kachlovým kamnům, cítíme velmi příjemné teplo. Podobné, jako když uprostřed léta odpočíváme na prosluněné stráni. Teplo z kachlových kamen se šíří sáláním. Sálání je vlastně záření. Kachlová kamna nás zahřívají stejným fyzikálním principem, jako slunce. To je důvod, proč je nám teplo z kamen tak příjemné.

Podobně jako sluneční záření, tak i záření z kachlových kamen, nezahřívá vzduch, ale okolní předměty. Teprve od těchto předmětů je druhotně ohříván vzduch.

Sálavé teplo tedy nezpůsobuje víření vzduchu v prostoru. Díky tomu je ve vytápěné místnosti příznivá vertikální vyrovnanost teplot. Rozdíl teplot mezi úrovní chodidel a výšky hlavy je velmi malý.

Výhodou sálavého tepla je i skutečnost, že teplotní pohodu místnosti vnímá naše tělo už při nižších teplotách, než u konvekčního tepla. To vychází také z jeho způsobu šíření.

Při otevření okna se teplo z místnosti tak rychle nevyvětrá - právě proto, že jsou primárně ohřívány předměty, nikoli vzduch.

2. Konvekční teplo

U teplovzdušných topidel je teplo přenášeno konvekcí, neboli prouděním vzduchu, na základě známého fyzikálního principu. Teplý vzduch stoupá nahoru, ochlazený klesá k zemi. Při topení je tedy neustále ve větší či menší míře vzduch vířen místností, nebo i celým domem.

Zásadní výhodou konvekčního šíření tepla je rychlost a schopnost dostat se snadno a rychle (při vhodném technickém řešení) do prostor celého domu. Převažují však nevýhody.

Teploty jsou vertikálně výrazně nevyrovnané. U podlahy je i více než o 10 stupňů nižší teplota, než pod stropem. To znamená výraznou teplotní nepohodu, nebo nutnost přetápění.

Konvekce neboli proudění vzduchu způsobuje neustálé víření prachu ve vytápěné místnosti.

Zdroj konvekčního šíření tepla musí mít poměrně vysokou povrchovou teplotu. Dochází k přepalování prachu. Nejen organického původu, ale i mikrovláken z všudypřítomných plastových a syntetických výrobků v domácnosti.

Pokud jsou instalovány teplovzdušné rozvody do celého domu, zaděláváme si i na vážnější zdravotní problémy. V potrubí se průběžně usazují nečistoty zmíněné výše. V době mimo topnou sezónu je pak potrubí obydlím plísní i mikroorganismů. Když na podzim poprvé zatopíme, rozvíří se po celém domě.