NOVINKY

Novinky v sortimentu, jiné aktuality a zajímavosti.

Sporáková dvířka, trouby a plotny od kováře

Pro náročnější zákazníky nabízím možnost použití ručně kovaných výrobků pro kachlové sporáky od Zámecké kamnářské manufaktury. Nutno počítat s delší dodací lhůtou. 


Starofialková na secesním kachli 

Motiv růžičky, pocházející pravděpodobně z období secese. Volba nejvhodnější glazury, která by ladila nejen se vzorem, ale i s typem kamen a s domem, byla velikým oříškem. Z běžněji používaných glazur nebyla žádná ta pravá. Hledání úspěšně skončilo po roce a půl u italského výrobce glazur. Tento jemný odstín se velice těžko fotografuje, skutečnost je někde mezi uvedenými dvěma obrázky. V originále ji nazývají Lihgt violet. Já bych jí oslovoval "starofialková". Stavba kamen proběhne v podzimu 2023.


Jeřabiny v barvě nebe

Ozdobný kachlový pásek s jemným vzorkem jeřabinové větvičky. V příjemném světlemodrém odstínu. Elegantní provedení se zaobleným rohem. Bude součástí polotěžkých akumulačních kamen s přistavěným stolovým sporákem ve světnici na okraji Vysočiny. Tam jeřabiny patří. Stavba proběhne během podzimu 2023.


Matilda, tzv. tapetový kachel - novinka z Bechyně

V rukou šikovných lidí z firmy K&K Poker vznikly první kusy nového vzoru kachlů, a napsali o něm: "Tapetové vzory se na kachlích objevují již od renesance. Uplynulo skoro 500 let a my jsme pro vás vyvzorovali novinku s názvem Matilda právě s tapetovým vzorem... Inspirací nám byl kachel ze zámku v Bechyni, kde jej kdysi vyrobil pan Lenner, zakladatel první keramické školy v Evropě."   

Jaké typy topidel budou nové Matildy zdobit, záleží jen na spolupracující fantazii zákazníků a kamnářů. Jisté však je, že se budou hodit jak do historických, tak do moderních interiérů. 

První dvě stavby v těchto nových kachlích mám již naplánovány na rok 2024 a 2025.


Malované kachlové pásky s jeřabinami nebo šípky

Novinky roku 2022 z keramické dílny K&K Poker Bechyně

Šípek a jeřabina. Dvě původní divoké rostliny naší krajiny. Mají společnou vlastnost. Jsou nenáročné na prostředí, a přesto nás okouzlují svou krásou. Dalo by se říci, že jsou vyjádřením toho, že skromnost může být nesrovnatelně naplňující, než prázdný blahobyt. Jeřáby jsou považovány za symbolickou dřevinu Vysočiny. Oblasti, která v dávných dobách bývala velmi chudá. A přesto, nebo právě proto, si podmanil duše mnoha lidí, kteří uviděli v prostotě její krajiny největší půvab. 

Barevně vyvedený motiv jeřabin nebo šípku by byl nádherným doplňkem tradičního sporáku z bílých kachlů. 

Hladké bílé kachle, jednoduchá bílá římsa, a barevně vyvedený pásek. Nic víc. Krása je přece v jednoduchosti.


Krakel - speciální úprava glazury pro milovníky starožitností

Technika "krakel" či česky "trhlinkování" spočívá v dosažení výrazné sítě vlasových trhlinek a v jejich barevném zvýraznění. Kachle tak dostanou patinu stáří, avšak s užitnými a kvalitativními vlastnostmi nového kachle. Nejedná se o žádnou pseudo-napodobeninu, technika je historická. Keramici v Japonsku nebo Číně ji používají v mnoha podobách. 

Tento nádherný vzorek s lesklým povrchem slonové kosti a šedou pavučinou krakelu již čeká v mé vzorkovně na svého zákazníka. Vzorek je proveden na římse typu Viola s oblým rohem. Onu římsu, společně s hladkými kachli s oblým rohem, doporučuji jako nejladnější řešení pro tuto jemně půvabnou glazuru.


Nevyužitý projekt - pro inspiraci

Nakonec nerealizovaný, avšak zajímavý návrh stavby topidla. Skloubení modernější technologie s tradičním uspořádáním, do venkovské chalupy. Z praktických důvodů dvě samostatná topeniště.