POHLED DRUHÉ STRANY
V průběhu života jsem třikrát kupoval chalupu, starý dům. Jaké je moje hodnocení "z druhé strany"?
Většina makléřů se nacházela v komické roli "vrátného v kravatě". Zájemcům o nemovitost nedokázali vysvětit základní stavební, technické, a další praktické otázky, vztahující se k domu.
Tak takhle ne. Aneb pár ukázek z pozice druhé strany, při prohlídkách zájemce o nemovitosti:
Makléřka požaduje po vlastníkovi, bydlícím 300km daleko, aby opakovaně jezdil k víkendovým prohlídkám, "kdyby zájemci chtěli vědět nějaké technické informace".
Navoněný makléř v nažehleném obleku vůbec nevstoupí do staré chalupy, hlídá venku jako vrátný, a nechá zájemce, aby si chalupu procházeli sami. V podkroví jsme si bez jeho přítomnosti prohlédli mrtvou kunu.
Makléř na otázku kanalizace v obci odpovídá, že žádná není. Na webu obce se přitom dá zjistit, že se v nedávné době realizovala. Na ulicích si lze všimnout i "záplat" v asfaltu po provedených výkopech.
Makléřka se poněkud ztrácí v domě, neví které dveře kam vedou, klíče od některých prostor nemá k dispozici.
Časový nátlak
Pracovníci jedné z velkých realitních kanceláří s celostátní působností byli školeni, aby zájemci nedávali příliš velký časový prostor. Jsou limitování půlhodinou. Tento jednostranný přístup považuji jednak za nelidský, a také za kontraproduktivní, neboť nepříjemný časový tlak může mnohé rozvážnější zájemce odradit. Může nahrávat pouze prodejcům - vykukům, kteří chtějí utajit nějaké větší závady na nemovitosti, k čemuž by se makléř podle zásad mezinárodního realitního etického kodexu neměl vůbec propůjčit. Pokud by k takovému záměrnému utajení došlo, ve finále může u soudu pohořet prodejce i makléř.
Nejasné určení provize
Regionální realitní kancelář používala fintu nejasně formulované zprostředkovatelské smlouvy. Došlo tam k jakémusi zkřížení rezervační zálohy s provizí. Nemovitost byla inzerována s cenou "bez provize". Provizi tedy uhradil kupující k ceně navíc. Avšak rezervační poplatek si ponechala realitka jako provizi od prodávajícího. Rozdělení provize mezi obě strany může být použito, není sice běžné, ale to nic protiprávního, pokud je to ve smlouvách jasně uvedeno. Což ale nebyl tento případ a prodávající byli nemile zaskočeni.
Morální hledisko
Nezapomenu na návštěvu staré chaloupky, kterou celý život rekreačně užívali manželé, v té době již velmi pokročilého věku. Nabídková cena byla tehdy enormně přemrštěná. Místo se mi líbilo, říkal jsem starouškům, že bychom to koupili, ale maximálně za polovinu ceny. A stařeček se na mě téměř obořil, že ta cena je přece odborný odhad realitky. Smutně to uzavřel, že už nemají sílu sem z města jezdit a starat se o chaloupku, je to pro ně jen přítěž, a moc rád by se jí zbavili - ale "nejsou zájemci". Nabídka tam byla ještě téměř rok, až nakonec někdo chalupu koupil za tu přibližně poloviční cenu.
Makléřka se neštítila takto zneužívat starých lidí nad hrobem pro své finanční spekulace, které by ji mohly přinést větší provizi.
Posuďte sami, zda by vás v roli zájemce-kupce oslovil lépe "vrátný v kravatě",
anebo člověk, kterého s chalupami pojí profesní i osobní život.
Stejným způsobem si jistě odpovíte, potřebujete-li zajistit prodej své chalupy či starého domu.