KOMÍNY SKORSTEN

Stavebně nejjednodušší komínový systém z Dánska.

U mnoha zakázek se kamnáři potýkají se špatně připraveným (nebo poškozeným) komínem ze strany stavebních firem. Jedná se o tyto závady:

  1. Omítka (nebo lepidlo) je dotažená až ke keramickému sopouchu, bez dilatace a prostoru pro převlečné napojení. Přestože tento požadavek uvádím ve smluvní dokumentaci, k zedníkům, pracujícím na stavbě, se většinou nedostane. Omítku nebo lepidlo pak musíme opatrně odstraňovat, s velkým rizikem nechtěného poškození sopouchu.
  2. Sopouch je připraven v nesprávné výšce. Předělání do správné výšky je extrémně náročné, proto se mu zhotovitelé komína většinou brání. Jediným řešením pak bývá změna projektu kamen, což obnáší navýšení ceny  díla o desítky tisíc korun, a časové zdržení i několik týdnů (výroba nových komponentů).
  3. Sopouch je nevratně poškozen chybným napojením provizorního stavebního topidla. Pracovníci jiných profesí, pohybující se na staveništi, v mnoha případech nevědí, že je nutné používat převlečné napojení. Do keramického komína chybně vsunou zděř a ocelovou rouru. Následkem bývá prasknutí keramické roury sopouchu. Podle typu komína se musí prvek buď vyměnit za nový, anebo dokonce komín celý převložkovat.
  4. Může se dokonce stát (setkal jsem se s tím jen jednou), že provádějící firma lepí keramické roury komína obráceně, "vzhůru nohama". Takový komín se pak může jedině zbourat, a postavit nový.
  5. Zákazníci, kteří si rekonstrukci nebo i stavbu domu provádějí zcela či částečně svépomocně, si někdy v dobrém úmyslu postaví komín sami, a až poté hledají kamnáře. Zde dochází k situaci, kdy je návrh kamen výrazně omezen parametry již hotového komína. 

Kvůli těmto častým komplikacím jsem se rozhodl doporučovat komínový systém Skorsten z Dánska. 

  • Jde o jednovrstvý komínový systém, čímž se jednoduše vyhneme výše popsaným závadám.
  • Tvárnice jsou vyrobeny z vulkanické pemzy, která je odolná žáru a zároveň má dobré izolační vlastnosti.
  • Stavebně jde o radikálně jednodušší práci, než u třívrstvých komínů.
  • Sopouch můžeme připravit dodatečně, až po postavení komína, v ideálně potřebné výšce.

Vlastní zkušenost:

Dánský komín Skorsten z vulkanické pemzy jsem si postavil ve vlastním domě. Kamna s tahovým systémem dlouhým téměř 10 metrů fungují s tímto komínem naprosto bezchybně. Pocitově se mi jeví, že má komín Skorsten mírně menší izolační vlastnosti, než třísložkový komín, v němž je vložka odizolována minerální vatou. Tento mírný nedostatek je dle mého názoru naprosto vykompenzován tím, že parametry jednovrstvého komína zůstávají neměnné, kdežto minerální vata pravděpodobně v časovém horizontu své vlastnosti zhoršuje a degraduje. To stejné platí i o komínových vložkách v třívrstvých systémech - u nich může dojít k poškození, ať už jde o keramiku nebo nerez. 

Komíny Skorsten z vulkanické pemzy považuji za vynikající řešení, v němž je spojena odolnost tradičních jednovrstvých komínů s izolačními vlastnostmi použitého materiálu. 

Troufám si říci, že stavbu komína Skorsten z vulkanické pemzy zvládne průměrně šikovný kutil i svépomocně. 

Mohu zajistit dodávku stavebnice komína Skorsten na vaše staveniště. 

Cenu konkrétní stavebnice spočítám na vyžádání.

V případě zájmu zajistím i stavbu samotnou.