UKÁZKY MÉ PRÁCE

Můžete se inspirovat. Pokud mi však necháte volnou ruku, rád pro vás navrhnu kamna, jaká jsem ještě nikomu nestavěl. 

Olešnice

V novostavbě rekreační chalupy původně mělo stát topidlo ve stylu pokojových kamen. A jelikož si myslím, že v každé správné chalupě nesmí chybět sporák, přesvědčil jsem i tohoto zákazníka.

Protože je interiér trochu modernější, dohodli jsme se na jednoduché a přesto krásné kombinaci bílých kachlů s černými dvířky a troubami v kovaném stylu. A aby se prostor od sporáku k oknu využil tradičně, je zde zápecí k ležení v nadstandardní šířce 140cm.

  • Kachle: K&K Poker, hladké s fazetou, římsa oblá 6,5cm.
  • Glazura: L316 alabastr - krycí.
  • Kování: Řehulka Rustika.
  • Konstrukce: biotopeniště Řehulka UMW.

Bouzov

Moderní topidlo do novostavby. Ukázkový příklad toho, že má smysl, když dům i jeho interiér navrhuje architekt. Tvarový návrh topidla vzešel právě z ruky architekta. Úkolem kamnáře pak bylo přizpůsobit návrh technickým možnostem řemesla. Těžkým úkolem byl výběr glazury. Nakonec zákazníci dali na doporučení majitelky keramické firmy. Některé tvarově atypické kachlové prvky se vyráběly speciálně pro tuto stavbu. 

  • Kachle: K&K Poker, hladké
  • Glazury MX91 Akvamarín.
  • Konstrukce: sálavá obestavba krbové vložky
  • Topeniště: Hoxter HAKA 67/38

Šanov

Oblé rohy a ozdobné pásky, lemující trouby. Velice pracná, avšak líbivá kombinace. Tvarově se inspiruje z "modelu Záhory". Detaily jsou však odlišné: jiný typu ozdobného pásku a říms, větší radius rohových kachlů, a skladba kachlů na vazbu. Kobka je široká tři a půl kachle, tomu odpovídá i volba širší trouby. Za sporákem je nevyhřívané ležení i s několika pohodlnými schůdky.

  • Kachle: K&K Poker, hladké, římsy Flora, pásky Flora, u všeho oblé rohy r=8cm.
  • Glazury MX102 Zelený olivín.
  • Kování: Řehulka, typ Salzburg v celočerném provedení a porcelánovými madly.
  • Konstrukce: sporákové biotopeniště Řehulka.

Záhory

Eleganci sporáku dávají lehce zaoblené rohy (radius typu Bella). Vkusnou a decentní ozdobou jsou pásky Piano, a krásně profilovaná římsa Viola. 

Odstíny zelené jsme vybrali tak, aby vzájemně ladily. Sladění je dobře patrné při bližším pohledu na pásek Piano. Transparentní glazury mají tu vlastnost, že vykreslují hrany nebo reliéf. V detailech zdobení pásku je vidět, že v průsvitnějších místech má tmavá glazura shodný tón se světlejší, použitou na hladkých kachlích.

  • Kachle: K&K Poker, hladké, římsy Viola, pásky Piano, u všeho rohy radius Bella. 
  • Glazury MX93 Lesněnka a MX100 Vltavín, obě transparentní, lesklé. 
  • Kování: JOKR, typ Black s porcelánovými madly. 
  • Konstrukce: tradiční sporákové topeniště.

Březinka

S novými majiteli historické roubené usedlosti a ve spolupráci s památkáři jsme se domluvili, že navrhnu topidlo, vycházející tvarově, prostorově i funkčně z tradičního historického uspořádání. Pouze zápecí už jsem z praktických důvodů nezhotovoval jako funkční chlebovou pec, ale jen hmotovou napodobeninu.

Hladké kachle s fazetou (sraženou hranou) jsou ukončeny oblíbenou římsou Flora. Vrchní řádek kachlů je přizdoben samostatným motivem drobného květu.

Na zápecí a schůdek položena pravá cihlová dlažba. Tu si zákazníci doplnili i na podlahu před sporákem.

  • Kachle:  K&K Poker, hladké s fazetou, horní řádek s motivem květu, římsa Flora s květy. 
  • Glazura MX95 Lahvově zelená - transparentní, lesklá. 
  • Kování: JOKR, typ Black s porcelánovými madly. 
  • Konstrukce: ručně stavěné biotopeniště, akumulační tahy v soklu, klapka pro volbu mezi plotnou a tahy.

Sloupnice 

Mladí manželé váhali mezi akumulačními kamny a sporákem. Protože topidlo neplánovali jako jediný zdroj tepla (dalším je plynový kotel), doporučil jsem sporák s akumulačními tahy v soklu. Klapkou nastaví polohu buď pro topení do tahů, anebo pro vaření na plotně. Takové technické řešení spojuje výhody sporáku a kamen v jedné stavbě.

Společně jsme se dopracovali k projektu netradičního vzhledu, inspirovaného zaoblenými "retro" tvary. Velmi vydařená je kombinace hliněné omítky s umírněným množstvím kachlů v neobvyklé glazuře. Jedná se o glazuru tzv. efektní, která nemá jednotnou kresbu. Vzhledově může připomínat batiku na látce.

Přikládání je umístěno z chodby, která je díky proskleným dvířkům také temperována.

  • Kachle: K&K Poker, hladké, římsa - záklop radiální. 
  • Glazura MX113 Frog - efektní, krycí. 
  • Kování: Řehulka - typ Rustika s dřevěnými madly, prosklená přikládací dvířka. 
  • Konstrukce: biotopeniště Řehulka UMW, akumulační tahy v soklu, klapka pro volbu mezi plotnou a tahy. 
  • Omítka: hliněná Picas,  typ Econom jemná žlutá písková

Česká televize

V roce 2017 natáčela Česká televize "historickou docureality" z řady Dovolená ve starých časech. 

Patnáct účastníků mělo za úkol prožít dva měsíce v prostředí, které věrně napodobovalo život ve druhé polovině 19.století. 

Denně museli těžce fyzicky pracovat v dobové továrně. Byli živi pouze z peněz, které si prací vydělali. Jediným zdrojem potravin byl krámek, který sortimentem a cenami také simuloval ono historické období.  

Pro Českou televizi jsem jako plně funkční kulisu postavil omítaná kuchyňská kamna - sporák s větší plotnou a dvěma troubami. Pro všech patnáct účastníků "Dovolené v éře páry" to byla jediná možnost, jak si během dvou měsíců připravovat veškerou potravu.

Stránky pořadu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11795694217-dovolena-v-ere-pary/


Nebeská Rybná 

Omlouvám se za horší kvalitu fotografií. Foto z hotového interiéru bude doplněno později.

Mohutnější sporák do horské chalupy. Zvoleny kachle se zvrásněným povrchem, který kamnům dává hrubší, rustikálnější výraz. Tyto kachle lze vyrobit jak ve zde použité verzi s rámečkem, anebo i bez rámečku. Římsy mají rovněž záměrně nedokonalý povrch. Tuto sérii kachlů lze doplnit kachlem s motivem květu, lidově jednoduchého, avšak výrazného. Ten by bylo možné umístit například do celého horního řádku.

  • Kachle: Šimeček, Retro rámek
  • Glazura. G19 lahvová
  • Kování: JOKR, Black s porcelánovými madly, dvířka s prosklením
  • Konstrukce: ručně stavěné biotopeniště

Říkovice

Omlouvám se za horší kvalitu fotografií. Foto z hotového interiéru bude doplněno později. 

Litomyšlsko, jako zemědělský kraj, je známo velkými čtyřbokými statky. V takových statcích bývají prostorné světnice, narozdíl od stísněnějších světniček horských chaloupek. Do jednoho takového historického selského stavení jsem měl za úkol postavit sporák, který by se ve velké místnosti neztratil, a naopak by tvořil dominantu.

Zákazník měl již vymyšlenu velice vkusnou představu o základní tvarové podobě topidla. Já jsem jí pouze doladil technickým možnostem, ačkoli to nebylo úplně jednoduché. A společně jsme se dopracovali k nejlepšímu výběru kachlů, říms, a kombinování s omítanými plochami.

Dominantní je zde tedy kachlová kobka s oboustranným ukončením zdobnou římsou (nahoře i dole). Tu doplňuje řádek kachlů s malou kytkou. Ten má svůj malý příběh - kytka je původně z více zdobeného kachle, mě však napadlo vyjmout ji a vložit do kachle hladkého. Výrobce souhlasil, zákazník nebyl proti, a tak tato drobná dekorace nachází své místo již na třetí mé zakázce.

Zbytek stavby jsme zvolili omítaný, aby nebylo nevkusně "překachlováno". Pouze za plotnou je z praktických důvodů řádek kachlů. Stěna mezi světnicí a chodbou byla částečně probourána, a do vzniklého prostoru vystavěno mohutné, vytápěné a akumulační zápecí.

  • Kachle: K&K Poker, hladké s fazetou, horní řádek s kytkou, římsa Flora s kytkami
  • Glazura: MX103 Světlá olivová - transparentní, lesklá
  • Kování: JOKR Black, s mosaznými madly
  • Konstrukce: ručně stavěné biotopeniště, ručně stavěný šamotový tahový systém v zápecí, přepínání cest klapkou

Bystřec

Stará chalupa, pečlivě rekonstruována k trvalému bydlení. A možná právě proto, že se v domě bude trvale bydlet, výběr kachlů probíhal velmi důkladně. Interiér bude částečně stylový, částečně moderní, a tak se zákazníci nebáli méně obvyklých barev. Žlutou mnoho firem nevyrábí. Nechali jsme zhotovit vzorky u dvou výrobců, a jednoznačně zvítězily ručně mačkané kachle z Březí nad Oslavou. Ve srovnání s výrobcem, používajícím modernější technologii, působí tyto kachle naprosto přirozeně i přes tu neobvyklou glazuru.

Topidlo obklopuje celý roh mezi obývacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je v kachlích teplovodní krbová vložka Hoxter, s malým polo-ležením za levým rohem. Z kuchyňské strany je pak malý sporáček s jednou troubou, doplněný o odkládací plochu. Mezi ní a krbovou vložkou je vytvořen prostor pro dřevěnou lavici, kterou si zákazníci nechají vyrobit u truhláře.

Žlutou glazuru je možné ji namíchat i v méně sytém odstínu, který je také velmi pěkný, a může se hodit i do tradičnějších prostor. Vzorek na vyžádání mohu předvést.

  • Kachle: Calor, hladká kombinovaná se vzorem č.13.
  • Glazura: žlutá
  • Kování: Hoxter HAKA 63/51W, JOKR Black s mosaznými madly

Letohrad a Jamné

Světle modrá glazura je - po zelených odstínech - asi druhá nejžádanější u kachlových sporáků. 

V původních chalupách na našem území se totiž mnoho stařičkých sporáků v těchto barvách zachovalo. Často jsou na konci životnosti. A lidé mají rádi pokračování tradice. Zvláště, když se v chalupě narodili už jejich předkové.

Bleděmodrá může na první dojem působit chladně. Traduje se, že tento odstín glazury se používal z jednoho důležitého důvodu. Aby rodinám, tísnícím se ve skromných světnicích u kamen, v pošmourných a krátkých zimních dnech připomínala jasně modré nebe. Podobným nahlížením by se určitý psychologický efekt dal přisoudit i oblibě zelených glazur. Zelené barvy přírody v zimě chyběly ještě více.

Sporáky v barvě nebe bývaly v naprosté většině z hladkých kachlů. Často byly přizdobeny římsou s bílým nebo malovaným dekorem, anebo podřímsovým páskem. Na obou realizacích výše je použit podřímsový pásek s motivem lidového ornamentu z jižní Moravy.

  • Kachle: Keramia Únanov, hladké, podřímsový pásek s lidovým motivem. 
  • Kování: Zikmund - typ CC (foto vlevo), JOKR - typ Black (foto vpravo). 
  • Konstrukce: tradiční sporákové topeniště.

Mezilesí

V kamenné sudetské chalupě stál sporák, pamatující ještě původní německé obyvatele. Od původního záměru rekonstrukce jsem musel odstoupit, mnoho kachlů se totiž při rozebírání rozpadalo.

Přáním zákazníků bylo co nejvíce napodobit dojem původní stavby. Rozhodli se proto k této netypické glazuře. Přiznávám, že zpočátku jsem se jejich volby obával. Ale jak mi stavba rostla pod rukama, začínala se mi čím dál více líbit. Glazura je nestejnorodá, složená z pigmentů více barev. Na některé kachli je více odstínů dohněda, na jiných tmavězelené, anebo i namodralé. Většina kachlů je spíše matných, avšak je zde i menší podíl lesklejších. Tato různorodost ve výsledku vytváří dojem, jako by šlo skutečně o původní kamna, která tu stojí 100 let.

  • Kachle: Keramika Letovice, hladké s fazetou
  • Glazura: zelená kovová.
  • Kování: Zikmund CC.
  • Konstrukce: tradiční sporákové topeniště.

Neratov

Zákazník měl požadavek na světle modrou glazuru a větší zdobnost. Zvolili jsme římsy Flora s bíle zvýrazněnými květy. Kobka je ještě doplněna kachlovými pásky s motivem listů. Kování je rovněž zdobnější, s nerezovými a mosaznými prvky.

Motiv bílého květu na bleděmodré kachli však může být zajímavý i pro zákazníky, kteří mají rádi umírněnější design: Použijeme-li římsu bez doplňujícího listového pásku, a kování zvolíme tradiční celo-černé s porcelánovými madly, výsledný dojem bude výrazně střídmější a jemnější.

  • Kachle: K&K Poker, hladké, římsa Flora s bílými květy, pásek listy. 
  • Glazura: MX94 vodovkově modrá - transparentní. 
  • Kování: Zikmund CM. 
  • Konstrukce: tradiční sporákové topeniště.