UKÁZKY MÉ PRÁCE

Můžete se inspirovat. Pokud mi však necháte volnou ruku, rád pro vás navrhnu kamna, jaká jsem ještě nikomu nestavěl. 

Česká televize

V roce 2017 natáčela Česká televize "historickou docureality" z řady Dovolená ve starých časech. 

Patnáct účastníků mělo za úkol prožít dva měsíce v prostředí, které věrně napodobovalo život ve druhé polovině 19.století. 

Denně museli těžce fyzicky pracovat v dobové továrně. Účastníci byli živi pouze z peněz, které si prací vydělali. Jediným zdrojem potravin byl krámek, který sortimentem a cenami také simuloval ono historické období.  

Pro Českou televizi jsem jako plně funkční kulisu postavil omítaná kuchyňská kamna - sporák s větší plotnou a dvěma troubami. Pro všech patnáct účastníků "Dovolené v éře páry" to byla jediná možnost, jak si během dvou měsíců připravovat veškerou potravu.

Stránky pořadu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11795694217-dovolena-v-ere-pary/

Březinka

S novými majiteli historické roubené usedlosti a ve spolupráci s památkáři jsme se domluvili, že navrhnu topidlo, vycházející tvarově, prostorově i funkčně z tradičního historického uspořádání. Pouze zápecí už jsem z praktických důvodů nezhotovoval jako funkční chlebovou pec, ale jen hmotovou napodobeninu.

Hladké kachle s fazetou (sraženou hranou) jsou ukončeny oblíbenou římsou Flora. Vrchní řádek kachlů je přizdoben samostatným motivem drobného květu.

Na zápecí a schůdek položena pravá cihlová dlažba. Tu si zákazníci doplnili i na podlahu před sporákem.

Záhory

Eleganci sporáku dávají lehce zaoblené rohy (radius typu Bella). Vkusnou a decentní ozdobou jsou pásky Piano, a krásně profilovaná římsa Viola. 

Odstíny zelené jsme vybrali tak, aby vzájemně ladily. Sladění je dobře patrné při bližším pohledu na pásek Piano. Transparentní glazury mají tu vlastnost, že vykreslují hrany nebo reliéf. V detailech zdobení pásku je vidět, že v průsvitnějších místech má tmavá glazura shodný tón se světlejší, použitou na hladkých kachlích.

Šanov

Oblé rohy a ozdobné pásky, lemující trouby. Velice pracná, avšak líbivá kombinace. Tvarově se inspiruje z "modelu Záhory". Detaily jsou však odlišné: jiný typu ozdobného pásku a říms, větší radius rohových kachlů, a skladba kachlů na vazbu. Kobka je široká tři a půl kachle, tomu odpovídá i volba širší trouby. Za sporákem je nevyhřívané ležení i s několika pohodlnými schůdky.

V chalupě je poskytováno rekreační ubytování: https://chalupasanov.cz/

Olešnice

V novostavbě rekreační chalupy původně mělo stát topidlo ve stylu pokojových kamen. A jelikož si myslím, že v každé správné chalupě nesmí chybět sporák, přesvědčil jsem i tohoto zákazníka.

Protože je interiér trochu modernější, dohodli jsme se na jednoduché a přesto krásné kombinaci bílých kachlů s černými dvířky a troubami v kovaném stylu. A aby se prostor od sporáku k oknu využil tradičně, je zde zápecí k ležení v nadstandardní šířce 140cm.

Na přání zákazníka byl sokl natřen v šedém odstínu, shodném s barvou spárovací hmoty. Zákazník si pak ještě dolepil kamenné obklady k ležení a za kobku. 

V chalupě je poskytováno rekreační ubytování: https://chalupaugrizzlyho.cz/

Sloupnice 

Mladí manželé váhali mezi akumulačními kamny a sporákem. Protože topidlo neplánovali jako jediný zdroj tepla (dalším je plynový kotel), doporučil jsem sporák s akumulačními tahy v soklu. Klapkou nastaví polohu buď pro topení do tahů, anebo pro vaření na plotně. Takové technické řešení spojuje výhody sporáku a kamen v jedné stavbě.

Společně jsme se dopracovali k projektu netradičního vzhledu, inspirovaného zaoblenými "retro" tvary. Velmi vydařená je kombinace hliněné omítky s umírněným množstvím kachlů v neobvyklé glazuře. Jedná se o glazuru tzv. efektní, která nemá jednotnou kresbu. Vzhledově může připomínat batiku na látce.

Přikládání je umístěno z chodby, která je díky proskleným dvířkům také temperována.

Letohrad a Jamné

Světle modrá glazura je - po zelených odstínech - asi druhá nejžádanější u kachlových sporáků. 

V původních chalupách na našem území se totiž mnoho stařičkých sporáků v těchto barvách zachovalo. Často jsou na konci životnosti. A lidé mají rádi pokračování tradice. Zvláště, když se v chalupě narodili už jejich předkové.

Bleděmodrá může na první dojem působit chladně. Traduje se, že tento odstín glazury se používal z jednoho důležitého důvodu. Aby rodinám, tísnícím se ve skromných světnicích u kamen, v pošmourných a krátkých zimních dnech připomínala jasně modré nebe. Podobným nahlížením by se určitý psychologický efekt dal přisoudit i oblibě zelených glazur. Zelené barvy přírody v zimě chyběly ještě více.

Sporáky v barvě nebe bývaly v naprosté většině z hladkých kachlů. Často byly přizdobeny římsou s bílým nebo malovaným dekorem, anebo podřímsovým páskem. Na obou realizacích výše je použit podřímsový pásek s motivem lidového ornamentu z jižní Moravy.

Mezilesí

V kamenné sudetské chalupě stál sporák, pamatující ještě původní německé obyvatele. Od původního záměru rekonstrukce jsem musel odstoupit, mnoho kachlů se totiž při rozebírání rozpadalo.

Přáním zákazníků bylo co nejvíce napodobit dojem původní stavby. Rozhodli se proto k této netypické glazuře. Přiznávám, že zpočátku jsem se jejich volby obával. Ale jak mi stavba rostla pod rukama, začínala se mi čím dál více líbit. Glazura je nestejnorodá, složená z pigmentů více barev. Na některé kachli je více odstínů dohněda, na jiných tmavězelené, anebo i namodralé. Většina kachlů je spíše matných, avšak je zde i menší podíl lesklejších. Tato různorodost ve výsledku vytváří dojem, jako by šlo skutečně o původní kamna, která tu stojí 100 let.

Bystřec

Stará chalupa, pečlivě rekonstruována k trvalému bydlení. A možná právě proto, že se v domě bude trvale bydlet, výběr kachlů probíhal velmi důkladně. Interiér bude částečně stylový, částečně moderní, a tak se zákazníci nebáli méně obvyklých barev. Žlutou mnoho firem nevyrábí. Nechali jsme zhotovit vzorky u dvou výrobců, a jednoznačně zvítězily ručně formované kachle z Březí nad Oslavou. Ve srovnání s výrobcem, používajícím modernější technologii, působí tyto kachle naprosto přirozeně i přes tu neobvyklou glazuru.

Topidlo obklopuje celý roh mezi obývacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je v kachlích teplovodní krbová vložka Hoxter, s malým polo-ležením za levým rohem. Z kuchyňské strany je pak malý sporáček s jednou troubou, doplněný o odkládací plochu. Mezi ní a krbovou vložkou je vytvořen prostor pro dřevěnou lavici, kterou si zákazníci nechají vyrobit u truhláře.

Nebeská Rybná 

Mohutnější sporák s větší akumulací v kobce, do horské samoty. 

Zvoleny kachle se zvrásněným povrchem, který kamnům dává hrubší, rustikálnější výraz. Tyto kachle lze vyrobit jak ve zde použité verzi s rámečkem, anebo i bez rámečku. Římsy mají rovněž záměrně nedokonalý povrch. Tuto sérii kachlů lze doplnit kachlem s motivem květu, lidově jednoduchého, avšak výrazného. Ten by bylo možné umístit například do celého horního řádku.

Za prosklenými přikládacími dvířky je ručně stavěné sporákové biotopeniště, které bylo zvoleno pro větší efektivitu při natápění těžké akumulační kobky.

Kunvald

Netradiční stavba polotěžkých až těžkých akumulačních kamen, s přistavěným stolovým sporákem.

Zákazník upřednostňoval omítaná kamna před kachlovými. Zvolili jsme kontrast bílé omítky s černým a litinovým kováním, a obložením cihlovou dlažbou. Dlažbě jsem ručně obrušoval hrany a rohy. Linie stavby jsou také změkčeny mírně zaoblenými omítanými rohy, římsami a sokly. Veškeré tyto prvky byly během stavby vytvářeny ručně. V rohu nad plotnou jsem navrhl zajímavý tvarový prvek v místě přechodu tahového systému z kamen nad sporák. 

Výrazným dekorativním prvkem je sada tří světlemodrých kachlů s motivem ptáčků. Čistící otvory jsme záměrně zvolili kulaté a omítnuté.

Kamna budou hlavním zdrojem vytápění trvale obývané chalupy. Podle venkovních teplot bude stačit zatopit jednou nebo dvakrát denně. Velice praktickou volbou je kombinace kamen se sporáčkem. Ten zajistí nezávislost na energiích při přípravě jídel, ale také poslouží jako zdroj tepla v mírnější části jara a podzimu, kdy není nutno topit naplno těžkými akumulačními kamny.

Říkovice

Litomyšlsko, jako zemědělský kraj, je známo velkými čtyřbokými statky. V takových statcích bývají prostorné světnice, narozdíl od stísněnějších světniček horských chaloupek. 

Zákazník měl již vymyšlenu velice vkusnou představu o základní tvarové podobě topidla. Já jsem jí pouze doladil technickým možnostem, ačkoli to nebylo úplně jednoduché. Společně jsme se dopracovali k nejlepšímu výběru kachlů, říms, a kombinování s omítanými plochami.

Kachlová kobka má oboustranné ukončení zdobnou římsou (nahoře i dole). Tu doplňuje řádek kachlů s malou kytkou. Ten má svůj malý příběh - kytka je původně z více zdobeného kachle, mě však napadlo vyjmout ji a vložit do kachle hladkého. Výrobce souhlasil, zákazník nebyl proti, a tak tato drobná dekorace nachází své místo již na třetí mé zakázce.

Zbytek stavby jsme zvolili omítaný, aby nebylo nevkusně "překachlováno". Pouze za plotnou je z praktických důvodů řádek kachlů. Stěna mezi světnicí a chodbou byla částečně probourána, a do vzniklého prostoru vystavěno mohutné, vytápěné a akumulační zápecí.

Bouzov

Moderní topidlo do novostavby. Ukázkový příklad toho, že má smysl, když dům i jeho interiér navrhuje dobrý architekt. Tvarový návrh topidla vzešel právě z ruky architekta. 

Úkolem kamnáře pak bylo přizpůsobit návrh architekta technickým možnostem řemesla. Což je většinou obrovský oříšek, který znamená nutný kompromis na úkor dokonalé technické efektivity topidla. 

Při výběru glazury zákazníci dali na doporučení majitelky keramické firmy. Některé tvarově atypické kachlové prvky se vyráběly speciálně na míru pro tuto stavbu.